Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /www/doc/www.zstyl.cz/www/plugins/system/t3/includes/menu/megamenu.php on line 137
Probdělou noc zvládnete díky maralímu kořeni, s učením pomůže gotu kola - ZSTYL.CZ

Probdělou noc zvládnete díky maralímu kořeni, s učením pomůže gotu kola

paměť
Probdělou noc zvládnete díky maralímu kořeni, s učením pomůže gotu kola

Po pauze zasedly tisíce žáků a studentů do školních lavic. Postupně se tak opět zvýší nároky na jejich soustředění, učení a paměť.

S náročnými situacemi, které se ke studiu pojí, přitom mohou pomoci bylinky. Jaké bylinky pomohou při učení a s pamětí? A jak lze díky nim přečkat náročnou noc před zkouškou nebo bojovat se stresem? To se dozvíte v tomto článku. 

Učení jen tak od ruky 

Schopnost efektivního učení závisí na řadě faktorů. Svoji roli hraje prostředí, osobní předpoklady jedince, studovaná látka, aktuální nálada i míra sebekázně. Podpořit učení a usnadnit schopnost soustředit se na danou látku však mohou pomoci i bylinky. Velký význam pro podporu učení má hned několik bylin, které jsou využívány již odedávna. Jedním z nejvíce užívaných prostředků je gotu kola, která rozšiřuje cévy, prokrvuje mozek, a tím i podporuje paměť. „Pro celkovou podporu činnosti mozku lze využít také eleuterokok neboli čertův kořen nebo také ženšen. Oba zklidňují CNS, prokrvují mozek a celkově tedy podporují jeho činnost i myšlení,“ doporučuje bylinkářka ze společnosti Naděje Jarmila Podhorná. 

Paměť bude sloužit lépe 

Jinan dvoulaločný, známější pod názvem ginkgo biloba, patří u studentů k velmi populárním přírodním pomocníkům. Dostupný je v podobě nejrůznějších doplňků stravy, ještě účinnější je však gemmoterapeutikum z jeho pupenů. To povzbuzuje mozkovou činnost i výkonnost a přispívá k podpoře dobré paměti i v postupujícím věku. Pozitivní účinky na paměť má jinan hlavně díky tomu, že jeho pravidelné užívání vede k rozšiřování cév, především v hlavě. Gemmoterapie je tak skvělá nejen pro učení, ale i jako prevence před mozkovými příhodami či infarktem. Díky podpoře krevního oběhu pomůže jinan také při nedokrvování dolních končetin, což obzvláště dívky při dlouhých večerech v knihách určitě ocení. Jinan dvoulaločný má navíc příznivý vliv rovněž na zrak a sluch. 

Učení během nebude problém 

Každý student se čas od času dostane do situace, kdy potřebuje strávit učením celou noc. Jak ale pomoci organismu překonat únavu, a ještě být při studiu efektivní? Zapomeňte na nezdravé energetické nápoje, také v tomto případě nabízí řešení příroda. Využít lze například maralí kořen, jenž je znám svým pozitivním vlivem na paměť, ale též tím, že způsobuje nespavost. Tinktura z maralího kořene vám tak pomůže přečkat náročnou noc, s konzumací se to ale nesmí přehánět. „Maralí kořen navíc usnadňuje adaptaci na stres, stimuluje životní procesy, obranné procesy a urychluje rekonvalescenci,“ doplňuje přední česká bylinkářka Jarmila Podhorná. 

Šanci nebude mít stres 

Důležité zkoušky, maturita nebo přijímací testy jsou často velmi stresující záležitostí. Dlouhodobý stres a napětí však nejsou pro organismus zdravé. Pomoci může například tinktura z levandule a bakopy. „Levandule pomáhá podporovat koncentraci, paměť a pozornost, kromě toho ale podporuje i dobrý spánek a udržovat optimální mentální stav i během stresových situací. Pro dobré fungování mozku, podporu paměti a zlepšení koncentrace můžeme též využít gemmoterapeutikum z bakopy. Tato bylina podporuje spánek a chrání organismus před škodlivými účinky kyslíkových radikálů,“ komentuje Podhorná. Pocit psychického napětí, úzkosti i nespavost pak odbourává vrbka úzkolistá. K celkovému uklidnění organismu zase pomůže směs bylin s názvem Klidex obsahující ženšen, jinan, bakopu, pupečník a withanii.