Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /www/doc/www.zstyl.cz/www/plugins/system/t3/includes/menu/megamenu.php on line 137
Nedostatek vitamínu D - ZSTYL.CZ

Nedostatek vitamínu D

vitamín D
Nedostatek vitamínu D

Vitamín D ovlivňuje 200 různých chemických reakcí v organismu. Byl nalezen téměř ve všech typech lidských buněk a ve všech lidských tkáních. Co nám tedy přináší jeho nedostatek? Co způsobuje nedostatek vitamínu D?

Nedostatek vitamínu D nastane, když tělo nemůže vstřebat a metabolizovat vitamin D, který konzumuje.

Níže jsou uvedeny některé faktory, které ovlivňují, zda je nebo není osoba ohrožena nedostatkem:

Život na vysoké zeměpisné šířce: To je způsobeno tím, že je méně přístupu k ultrafialovým paprskům slunečního záření B (UVB).

Příliš dlouhý pobyt v interiéru: Strávit málo nebo vůbec žádný čas venku znamená vynechat sluneční paprsky.

Život ve vysoce znečištěné oblasti: Znečištění může absorbovat část slunečních paprsků, čímž se snižuje prostor pro výrobu vitamínu D.

Používání velkého množství opalovacího krému: Použití dostatečného množství opalovacího krému k blokování UV záření může inhibovat absorpci vitaminu D. Ale jen málo lidí používá dostatek opalovacího krému k úplnému zablokování UV záření.

Tmavší kůže: Lidé s tmavší kůží potřebují více slunečního záření, aby absorbovali dostatek vitamínu D.

Teplota okolí: Teplá kůže je lepší při vstřebávání slunečních paprsků, které produkují vitamin D, než chladná nebo studená kůže.

Dieta: Jíst potraviny bohaté na vitamín D.

Nadváha: Výzkum naznačuje, že nadváha souvisí s nižšími hladinami vitamínu D. To může být způsobeno tím, že přebytek tělesného tuku nějak ovlivňuje vstřebávání vitamínu D.
Věk: Schopnost lidí absorbovat vitamín D může klesat s rostoucím věkem.

Zdraví střev: Poruchy, které ovlivňují střevo, jako je Crohnova choroba, mohou narušit schopnost střev absorbovat vitamín D.

Zdraví ledvin a jater: Lidé s onemocněním jater nebo ledvin mají tendenci mít nižší hladiny vitaminu D.

Těhotenství nebo kojení: Nutriční nároky kojence nebo plodu mohou snížit hladiny vitamínu D, zejména u žen, u nichž je již riziko nedostatku vitaminu D.

Kojené dítě: Lidské mléko má nízký obsah vitamínů D. Kojenci, kteří jsou kojeni, mohou potřebovat doplněk vitamínu D, zvláště pokud nechodí ven každý den.

Příznaky

Nedostatek vitamínu D může způsobit vyčerpání a změny nálady.

Příznaky nedostatku vitaminu D se mohou měnit v průběhu času a jsou podobné příznakům širokého spektra onemocnění. Proto je důležité diagnostikovat nedostatek vitaminu D.

Lidé, kteří mají příznaky nedostatku vitamínu D, nebo kteří mají nevysvětlitelné nemoci nebo nedostatky ve výživě, by měli požádat o vyšetření na nedostatek vitaminu D. Některé příznaky nedostatku vitamínu D zahrnují:

- řídnutí nebo křehké kosti, osteoporóza nebo časté zlomeniny kostí

- svalová slabost, zejména pokud je nevysvětlitelná změna svalové síly

- změny nálady, lidé, kteří mají nízkou hladinu vitaminu D, zažívají úzkost nebo depresi

- chronická bolest, protože vitamin D hraje klíčovou roli při podpoře zdraví kostí, svalů a buněk

- vysoký nebo rostoucí krevní tlak

- vyčerpání, dokonce i při dostatečném spánku

- snížená odolnost

- neplodnost

Ideální příjem vitamínu D se liší podle různých faktorů, jako je věk, úroveň aktivity a metabolické zdraví. Lidé by si měli promluvit s lékařem, o cílech pro příjem vitamínu D. Při zahájení léčby, je dobré si zaznamenat příznaky. Je to jednoduchý způsob, jak sledovat pokrok a posoudit, zda je nutné zvýšit příjem vitamínu D.

Existují tři strategie pro zvýšení hladiny vitamínu D:

Berte doplněk vitamínu D: ty jsou dostupné na volný prodej. Lékař může také předepsat doplněk nebo multivitamin. Pro většinu dospělých je doporučená dietní dávka (RDA) 600 IU. Pro dospělé nad 70 let je RDA 800 IU. Pro děti do 12 měsíců je to 400 IU.

Jezte potraviny bohaté na vitamín D: Mastné ryby, jako je tuňák, losos a makrela, stejně jako oleje z rybích jater, jsou vynikajícími přírodními zdroji. Hovězí játra, sýr a žloutky obsahují malé množství vitamínu D. Mléko je obohaceno vitamínem D, stejně jako mnoho obilovin.

Zvyšte pobyt na slunečním světle: Rizika vystavení se slunečnímu záření mohou být vyšší než rizika nedostatku vitamínu D u osob ohrožených spálením sluncem, s anamnézou rakoviny kůže nebo s velmi bledou pokožkou. Měli by si promluvit s lékařem o tom, zda trávit více času na přirozeném světle je dobrý nápad.

Prevence nedostatku vitamínu D:

Jíst potraviny bohaté na vitamín D a strávit 15-20 minut každý den v přirozeném slunečním světle jsou nejlepšími strategiemi pro prevenci nedostatku vitaminu D.

Některé další strategie životního stylu, které mohou podporovat zdravou hladinu vitaminu D, zahrnují:

Udržujte zdravou tělesnou hmotnost: Snažte se chodit ven, abyste mohli denně cvičit a vystavovat se slunečnímu záření.

Používejte doplňky s vitamínem D: Zvláště u kojených dětí. Vitamin D doplňky jsou k dispozici i na internetu.

Mluvte s lékařem o jakýchkoli změnách ve zdraví: Zejména pokud je v rodině v anamnéze osteoporóza nebo nedostatek vitamínu D.