Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /www/doc/www.zstyl.cz/www/plugins/system/t3/includes/menu/megamenu.php on line 137
Kořenové čističky, čistírny odpadních vod - ZSTYL.CZ

Kořenové čističky, čistírny odpadních vod

kořenové čističky
Kořenové čističky, čistírny odpadních vod

Nechme pracovat přírodu. Ona to umí nejlépe a nejlevněji, pokud jí dáme šanci. V současné době je rostoucí trend kořenových čistíren odpadních vod. 

Úřady se již s nimi seznamují a stále více je povolují. I ve městech. Kořenová čistička odpadních vod čistí vodu pomocí bakterií, které žijí na kořenech rostlin. Čistí tedy i v zimě. Nemá problémy s přerušovaným provozem. Nic se na čističce neseřizuje, nespotřebovává elektřinu.

Kořenové čističky odpadních vod jsou stále více žádané k pasivním domům. Kořenová čistírna je synonymum úspor, stejně jako pasivní dům. Dnes je ještě na výstavbu pasivních domů dotace až 640 000,- Kč, přesto, že navýšení investice, při změně běžné novostavby na pasivní dům vejde pohodlně do 160 000,- Kč. V brzkém budoucny již vám stavební úřady ani nepovolí nic jiného, než pasivní standard. Proč ale Váš dům nepostavit pořádně již dnes a ještě s tučnou dotací? Na samotnou čistírnu lze mnohdy získat dotaci dalších 20 000,- Kč.

Kdo podcení spotřebu vody, může se dočkat faktury za vodu 16 až 30 000,- Kč ročně. Je dobré mít vlastní studnu – vodu zadarmo a vlastní čistírnu odpadních vod – kanalizaci zdarma. Za 10 let provozu můžete uspořit na vodě klidně 300 000,- Kč (při trendu zdražování ve vodárenství i více), ale hlavně jste nezávislí. Soběstační.

Jak velký prostor kořenová čistíčka zabere?

Poměrně malý, zpravidla rostliny potřebují prostor cca 5 x 5 m. Může, ale nemusí být doplněna rybníčkem. Dost lidí se v takovém rybníčku koupe, případně pěstují ryby.

Je kořenová čictička estetická?

Bahenní rostliny jsou dnes trendem na zahradě. Čistírnu tedy nepoznáte. Jednou za čas musíte posekat trávu.

Co komáři a zápach?

Kořenová čistírna odpadních vod nezapáchá, komáři nemají šanci, nebo hladina spodní – čištěné vody se udržuje 5 cm pod zemí.

Co cena kořenové čističky?

Kořenová čistírna odpadních vod není dražší, než technologické čistírny. Kořenové čistírny odpadních vod se používají od rodinných domků, po skupiny domků, až po části měst. Velmi často se kořenové čistírny v zahraničí používají k dočištění velkých centrálních čistíren odpadních vod. 

Ekologie kořenové čističky

Domovní čistírna odpadních vod je vysoce ekologická. Umožňuje vyčištěnou vodu zpětně využít přímo v místě znečištění. Nedochází k odvodnění celých údolí, jako u centrálních čistíren odpadních vod, ani není nutno celá údolí rozkopávat.

Použití v praxi

Na obrázku je právě upravovaná kořenová čistírna v sídlišti pasivních domů krytých zeminou v Chlumu u Zlína. Složí tedy pro více domů. Příroda je opravdu mocná čarodějka. V Jáchymově můžeme vidět radioaktivní vodu vytékající z lomu, která po pár kilometrech již není radioaktivní. Na Opavsku znám 6 m rákosí, které dočišťuje vodu obsahující těžké kovy z pokovení. Hned za „čistícím“ rákosem vyčištěná voda vtéká do chovného rybníka. Ono vlastně i olše vysázené kolem potoků mají obrovský kladný vliv na čištění vody. Návrhy, projekty a realizace kořenových čistíren odpadních vod provádí fy Akvatik. 

Autor: Ing. Pavel Sýkora
Zdroj: www.akvatik.cz

Související články:
Teplá voda denně zdarma. Celoročně
Mít čističku odpadních vod je výsada
Dotace na novostavby až 640 000,- Kč
Zahradní rybníčky