Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /www/doc/www.zstyl.cz/www/plugins/system/t3/includes/menu/megamenu.php on line 137
Všechny skvrny musí z koberce pryč - ZSTYL.CZ

Všechny skvrny musí z koberce pryč

čistící prostředky
Všechny skvrny musí z koberce pryč

Běhoun, peršan, ozdobný nebo úplně obyčejný - nějaký typ koberce se najde prakticky v každé domácnosti. Potřebujete se zbavit nevzhledných skvrn? Chystáte se na pravidelný úklid? Obáváte se roztočů? Máme pro vás šest “kobercových” rad.

Koberec je krásným bytovým doplňkem, který přispívá k zútulnění domova. Drobné “nehody” se však nevyhnou žádnému z nich. Řekněme si o těch nejčastějších.

1. S čištěním skvrn neotálejte

Na nic nečekejte a skvrny odstraňte hned. Nejprve vlhkou část odsajte papírovou utěrkou, dejte si však pozor, abyste skvrnu ještě více nerozetřeli do okolní tkaniny. Pro odstranění skvrn ze všech typů koberců slouží například tradiční čistič koberců TEP komfort s mechanickým rozprašovačem, který obsahuje antistatickou přísadu a ničí roztoče.

2. Červené víno + sůl = ideální kombinace

Ke konzumaci to asi nebude to pravé ořechové, ale pokud se vám přihodí nehoda v podobě rozlitého vína, je tato kombinace ideální. Hromádku soli nasypejte na postižené místo a počkejte do rána, co se bude dít. Sůl by měla udělat práci za vás a víno do sebe natáhnout. Ráno sůl vysajte a zbylou skvrnu vydrhněte studenou vodou. Pokud nejste s výsledkem spokojeni, opakujte proces ještě jednou.

3. Nešťastné svíčky

Zbyl vám po romantické večeři na koberci flek od vosku? Nezoufejte. Položte na něj savý papír (např. kuchyňské utěrky) a jemně přežehlete (na nízkou teplotu). Po vosku nezbyde ani památka.

4. Co se žvýkačkou v koberci?

Nešťastné místo dostatečně zmrazte, žvýkačka ztuhne a její zbytky snadno vydrolíte. K tomuto účelu se hodí mrazící sprej nebo klasické kostky ledu.

5. Je libo koberec pro alergika?

Koberec je vhodným doplňkem do bytu, ve kterém žije alergik, protože do sebe pohlcuje prach, který by se jinak vířil ve vzduchu. Má to však jednu podmínku - koberec musí být maximálně čistý. Zejména koberce s vysokým vlasem však mohou být místem, kde se usídlí roztoči. Roztoče pouhým okem nezachytíte, přesto často dokážou - zejména alergikům - zkomplikovat život. Je tedy třeba koberce pravidelně vysávat a čas od času koberec řádně vyčistit - ideálně mokrou metodou.

6. Jak na “velký” úklid?

Mokré čištění zbaví vaše koberce nečistot skrz naskrz, není však vhodné například pro hedvábné, vlněné nebo perské koberce. K mokrému čištění však nestačí vysavač, který používáte doma, musí být speciálně uzpůsoben k vysávání vody a s vysokým výkonem, aby dokázal koberce zbavit vody i nečistot. Pokud ho nemáte doma, můžete se obrátit na půjčovnu.

Tip na závěr

Pokud už se pustíte do mokrého čištění koberců, zvažte, jestli se rovnou nepustíte také do čalouněného nábytku, i ten čas od času potřebuje kompletní očistu mokrou cestou. 

Pro oddělení nečistot z prášků, granulátů, marmelád, jogurtů - magnetické separátory.