Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /www/doc/www.zstyl.cz/www/plugins/system/t3/includes/menu/megamenu.php on line 137
Dělená strava - Jak na ni - ZSTYL.CZ

Dělená strava - Jak na ni

dělená strava
Dělená strava - Jak na ni

Je dělená strava dietou nebo životním stylem? Kde jsou hranice mezi dietou a zdavým životním stylem?, ale jisté je, že z hlediska dlouhodobějšího působení na organismus, nezpůsobuje jo-jo efekt a člověk při ní nestrádá živiny. 

Dělená strava - princip

Původně byla dělená strava pro lidi s onemocněním ledvin, ale dnes jí má v oblibě využívá hodně lidí. Název dělená strava vznik z toho, že je při této dietě je potřeba potraviny rozdělit na sacharidové, bílkovinné a neutrální. Tímto, že se tyto složky nemísí dohromady a trávicí trakt není přetěžován. A výsledkem je pak redukce hmotnosti. I když je nutné přiznat, že je pomalejší.

V čem spočívá princip dělené stravy

Každý den má člověk povoleno užívat buď potraviny bilkovinné nebo sacharidové , ale ne dohromady. Je možné je kombinovat s potravinami neutrálními. Tyto potraviny se mají střídat.  Nedoporučuje se jíst třeba týden jen sacharidová nebo naopak bílkovinná jídla. Říká se, že stačí 4 hodiny k tomu, aby se potraviny vzájemně nemísily. Ale pokud chce člověk skutečně zhubnout, je vhodné se držet jasných pravidel.

Motivace ke změně

Začíná tak zcela nový dietní režim a hubne se nejen díky tomu, že se celkově snížil energetický příjem, ale také i tím, že je motiivace něco v jídelníčku změnit. Do jídelníčku  se zařadí více ovoce, zeleniny. Zlepší se pitný režim. A pokud se k tomu přidá i  pohyb výsledky jsou viditelné. Efekt hubnutí sice přichází pozvolna, ale rozhodně stojí za to. 

Co přesně konzumovat

Z bílkovin je to převážně maso - jakékoliv mimo vepřového. Pozor nesmažit!  Nahradit se dá i sójovou variantou. Člověk by neměl rozhodně zapomenout na mléčné výrobky a vejce, je tu hodně bílkovin. Z ovoce jsou vhodné citrusové plody, meruňky, moruše,  hrušky, jahody,  třešně, švestky,  broskve a kyselejší jablka. K pití si člověk může dopřát ovocné čaje, suché nebo šumivé víno. Nejideálnější je ale čistá pramenitá voda. 

Ze sacharidů jsou nejvhodnější produkty z celozrnné mouky a rýže, dále jsou povoleny brambory, kukuřice a kapusta. Sacharidy lze doplnit o banány, hroznové víno, sušené ovoce (bez chamikálií) a fíky společně s medem. Takto připravená svačinka zasytí na hodně dlouho. 

Z neutrální potravinové škály člověk může zvolit mléčné výrobky třeba i s vyšším něž s 50 %-tním obsahem tuku. 
 

Související články:

Dělená strava

Proteinová dieta

Homocystein. Civilizační nemoci. Biochemické zdraví.