Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /www/doc/www.zstyl.cz/www/plugins/system/t3/includes/menu/megamenu.php on line 137
Prospěšné vitamíny pro naše tělo - ZSTYL.CZ

Prospěšné vitamíny pro naše tělo

zelenina
Prospěšné vitamíny pro naše tělo

Nejprve se podívejme na to, co to vlastně vitamíny jsou.

Vitamíny jsou nízkomolekulární látky nezbytné pro život. V lidském organismu působí jako katalyzátory biochemických reakcí. Rozlišujeme 13 základních typů vitamínů.

Výroba vitamínu v našem těle

Až na některé výjimky si není schopen lidský organismus vitamíny sám vyrobit, a proto je musíme získávat, jak jinak než prostřednictvím stravy. Skvělým zdrojem různých vitamínů je samozřejmě ovoce a zelenina. Správně vyvážený jídelníček se bez nich neobejde. Různé druhy obsahují různá složení. Nejlépe uděláme, pokud budeme různé druhy zeleniny a ovoce konzumovat v jejich sezóně.

V zimě se totiž dováží a dlouho skladuje anebo pochází ze skleníků, což samozřejmě negativně ovlivňuje vitamíny a cenné prvky. Na druhou stranu bychom se k některým druhům převážně exotického ovoce, jinak než dovozem nedostali. V tomto případě je nejlepší volit kvalitní produkty. Ne vždy je pochopitelně to nejlacinější ovoce a zelenina také kvalitní. Na to musíme dávat pozor. Chceme-li se vyhnout cukrovce či vysokému krevnímu tlaku, měli bychom jíst jablka a brokolici. Obsahují totiž chrom, který rovněž snižuje pocit únavy.

Vitamíny na léto

V létě jsou pro nás vhodné potraviny, s obsahem betakarotenu. Například karotka, meruňky, papája, mango, nektarinky, broskve, špenát, brokolice, hrách, kapusta nebo řeřicha. Betakaroten je antioxidant a jako takový se váže na volné radikály v těle, čímž je neutralizuje. Dále zvyšuje vlastní obranyschopnost organismu, mobilizuje fagocyty, jež ničí v těle vytvořené rakovinové buňky. Napomáhá vazbě tzv. volného kyslíku, který se tvoří účinkem ultrafialového slunečního záření jeho sloučenina – pokud je nevázaná - může taktéž způsobit rakovinu.

Vitamíny na zimu

V zimě jsou naopak vhodná ke konzumaci jablka, mrkev, celer, petržel, cibule, česnek, růžičková kapusta, červená řepa, pastiňák, pórek, bílá ředkev, tuřín, bílé a červené zelí, hrušky, špenát, řeřicha, čekanka, kapusta, ořechy a brambory.

Regionální kvalita

Kvalitní zelenina a ovoce z českých regionů je zdrojem tolik potřebných živin a vitamínů, které jsou především v zimním období potřebné k udržení zdraví a energie, zvýšení imunity a potlačení únavy. Vždy si už při nákupu pečlivě všímejme vzhledu potravin a jejich etiket. Zajímejme se kromě ceny i o původ, tak aby nám konzumace zeleniny a ovoce přinesla blahodárné účinky.