Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /www/doc/www.zstyl.cz/www/plugins/system/t3/includes/menu/megamenu.php on line 137
Aloe Vera - první pomoc z květináče - ZSTYL.CZ

Aloe Vera - první pomoc z květináče

Aloe Vera
Aloe Vera - první pomoc z květináče

Název aloe vera je znám nejen z reklam kosmetických společností. Tato nenápadná rostlina má vynikající vlastnosti, které lidstvo využívá už dlouhá staletí. Má antiseptické účinky a její chladivá šťáva se hodí skvěle také jako první pomoc při popáleninách.

Tím ale pozitivní vliv aloe vera na lidský organismus nekončí. Používá se při léčbě alergií na potraviny, při snížené imunitě a postižení kůže ekzémy a jinými kožními problémy. Funguje i na další častý civilizační problém, kterým je chronická zácpa. 

Přidává se do celé řady kosmetických výrobků, například krémů a pleťových mlék, protože aloe vera má vynikající regenerační účinky a pleti dodává pružnost a mladistvý vzhled.

Aloe vera vždy při ruce

Abyste získali aloe vera, nemusíte jen nakupovat v lékárně nebo prodejně kosmetiky. Můžete si ji klidně vypěstovat sami doma a mít tak vždy po ruce přírodní první pomoc. I když se jedná původně o teplomilnou rostlinu původem zřejmě z Afriky, bez problémů si ji vypěstujete i v květináči, ideálně na okně obráceném jižním směrem.

Co aloe vera potřebuje

Tato rostlina není příliš náročná, potřebuje teplo, světlo, květináč s propustnou zeminou, občas zalít a tu a tam přidat trochu minerálního hnojiva. Jako zemina se doporučuje směs klasického zahradnického substrátu a písku. Vypěstovat ji můžete ze semene, či řízku, případně si zakoupit mladou, asi roční až dvouroční rostlinku v zahradnictví. Semínka se doporučuje sázet koncem jara, tedy na přelomu května a června. Toto období je také ideálně pro přesazování do většího květináče. Ale v pokoji nám obvykle vyroste maximálně do 30 cm výšky, takže přesazování příliš často nutné nebude.

V létě se aloe vera nesmí nechávat na přímém slunci. Rostlina je sice teplomilná, ale příliš slunce jí nevyhovuje. Zálivka by neměla být přehnaná a v misce pod květináčem nikdy nesmí zůstat stát voda, vhodnější je rostlinu jen rosit. Pak si stačí ulomit jeden z listů a z něj bude vytékat šťáva s blahodárnými účinky, kdykoli ji budeme potřebovat. 

Související články:

Jak pěstovat Aloe Vera