Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /www/doc/www.zstyl.cz/www/plugins/system/t3/includes/menu/megamenu.php on line 137
Přemýšlíte, jak ušetřit na topení? Topte briketami - ZSTYL.CZ

Přemýšlíte, jak ušetřit na topení? Topte briketami

brikety
Přemýšlíte, jak ušetřit na topení? Topte briketami

Ceny energií, zboží, ale i všeho dalšího neustále stoupají. Máte-li ale to štěstí, že topíte doma briketami, zdražování vám nemusí dělat vrásky. Proč je nejlepší udělat si zásobu briket právě nyní a proč je topení s nimi tak výhodné?

Proč právě dřevěné brikety?

Dřevěné brikety se používají k topení – a zcela nahradí palivové dřevo. Obrovskou výhodou briket je to, že při jejich spalování vzniká jen minimum kouře, a každý vášnivý zahrádkář ví, že popel, který po briketách zůstane, je skvělým hnojivem ke každé rostlině. Dřevěné brikety jsou navíc skladné a mají skvělou výhřevnost, vyšší než klasické dřevo. Levné brikety nejsou nekvalitní, naopak, právě nastává čas, kdy jde cena briket výrazně dolů a je nejlepší čas na jejich koupi.

Kde brikety skladovat

Když si zakoupíte klasické palivové dřevo, zabere vám spoustu místa. Dřevěné brikety vám místo naopak ušetří, k jejich uskladnění vedle kamen či krbů si můžete pořídit koše na dřevo. Tak budete mít zásobu briket vždy po ruce, a navíc v designovém koši.

Jak se brikety vyrábí?

Nemáte-li s briketami zkušenosti a zajímalo by vás, jak se vlastně vyrábí a jak je možné, že mají lepší výhřevnost než klasické dřevo, i na tyto otázky známe odpovědi. Při práci se dřevem na pile vzniká celá řada odpadu. Aby tento zbytkový materiál, který by neměl jiné využití, nepřišel nazmar, začali se z něj vyrábět mimo jiné i dřevěné brikety na podpal. Díky tomu vznikají nejčastěji brikety, které jsou kombinací tvrdého a měkkého dřeva, a tím jim jsou zároveň propůjčeny ty nejlepší vlastnosti.

Proč jsou brikety nejlevnější na jaře?

A ačkoliv jsme již zmínili, že začíná doba, kdy jde cena dřevěných briket razantně dolů, nezmínili jsme důvody. I když si myslíme, že ty některé z vás již zcela jistě napadly. S koncem topné sezóny jde logicky dolů i cena paliva, protože prodejci jej nemají kde skladovat. Aktuálně lze kilo dřevěných briket pořídit za 7 Kč.

A přestože je tato cena opravdu výhodná, se stále se zvyšujícími venkovními teplotami a nástupem jara budou brikety za stále nižší ceny – a všichni prodejci briket je budou nabízet ve slevě. A proto, pokud máte prostory, ve kterým se dají brikety skladovat celoročně, můžete na těchto slevových akcích vydělat – a zásobu na následující zimu si vždy udělat s koncem té předchozí.

Pokud jste tak ještě neučinili, dejte šanci dřevěným briketám. Jsou totiž po všech stránkách skvělé, Mají větší výhřevnost než klasické palivové dřevo, jsou skladnější, při jejich spalování se tvoří méně kouře a popel, který v kamnech zůstane, se dá využít jako přírodní hnojivo pro rostliny. A to vše navíc za výhodnou cenu, která bude s příchodem jara nadále klesat. Udělejte si zásobu briket na další rok, ušetříte.

Zdroj obrázku: Armands photography / Shutterstock.com