Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /www/doc/www.zstyl.cz/www/plugins/system/t3/includes/menu/megamenu.php on line 137
Co jsou to samonosné schody - ZSTYL.CZ

Co jsou to samonosné schody

samonosné schody
Co jsou to samonosné schody

U interiérových schodišť je v současnosti k dispozice obrovské množství variant, které se liší konstrukcí, materiálem a také celkovým designem. Při výběru schodů do svého domu se zřejmě setkáte s pojmem samonosné schodiště, nebo samonosné schody, ale ne každý přesně ví, co znamená.

Jak už z názvu vyplývá, celé schodiště je vlastně samonosnou konstrukcí, která sama o sobě nese celou svou váhu. Díky tomu se obejdou bez dalších podpůrných konstrukčních prvků. Místo po dřevěnými schody tak může sloužit majiteli domu k mnoha účelům – od skladovacích prostor až třeba po domácí pracovnu. V takovém případě se používají schody s podstupni. Ty preferují také osoby trpící závratí, nebo mající nepříjemné pocity z volného prostoru pod nohami. Přes schody s podstupni dolů vidět není, takže se na nich lidé cítí bezpečněji.

Typy samonosných schodišť

Samonosná schodiště se podle typu bočnic dále dělí na samonosné schody zadlabané, sedlové, případně bez bočnic. U zadlabaných samonosných schodišť jsou nášlapy na obou stranách schodiště zafrézovány do bočnic do hloubky 15 mm. Vzhledem k tomu je pak povrch bočnice úplně hladký, šroubků, nebo krytek. Sloupky, které jsou součástí zábradlí, jsou upevněny mezi bočnici a madlo. Oproti tomu u sedlového samonosného schodiště bočnice kopíruje výšku a délku nášlapů. Poznáte ho tak, že při bočním pohledu mají schody typický zubatý vzhled. Sloupky zábradlí jsou u tohoto typu schodiště upevněny mezi nášlap a madlo.

Doplňkové prvky

Zábradlí k dřevěnému schodiště může být vyrobeno z různých materiálů – ze dřeva, skla a kovu. Může plynule přejít i v galerii v horní části schodiště. Kvůli dětem, nebo seniorům mohou být schody vybaveny bezpečnostními dvířky. Na schodiště je možné si objednat také speciální hlavice sloupků, případně dřevěné květináče. Více informací o samonosných schodech, včetně referencí, najdete na webu Truhlářství Jiří Horák.