Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /www/doc/www.zstyl.cz/www/plugins/system/t3/includes/menu/megamenu.php on line 137
Jak pěstovat bobkový list - ZSTYL.CZ

Jak pěstovat bobkový list

bobkový list
Jak pěstovat bobkový list

Dříve se vavřín pěstoval pro dekorativní účely a zdobil vítěze v bitvách a sportovních zápasech. Dnes jsou bobkové listy díky své esenci a vůni velmi oblíbeným kořením do polévek a omáček, ale také lékem. Ukážeme si, jak na jeho pěstování.

Kromě jedinečného využití v kuchyni, pomáhá bobkový list zažívání. Díky němu lépe štěpí tuky, těžké pokrmy jsou lépe stravitelné a ulevuje od nadýmání. Bobkový list má protizánětlivé, antibakteriální, antivirové a antimykotické účinky. Odvar z bobkového listu snižuje tvorbu lupů. Bobkové listy můžete naložit do oleje a vytvořit si tak olej na koupele či masáže, který je vhodný na revmatické potíže i bolesti kloubů.

Vavřín ušlechtilý pochází z Malé Asie, odkud se dostal až do Středomoří. V přívětivých podmínkách strom dorůstá i 15 m. U nás se pěstuje kvůli možnému umrznutí spíše v květináčích. Rostlina má kožovité sytě zelené listy s mírně zvlněnými okraji. Z rostliny s používají právě listy, které se uchovávají sušením, anebo se použijí čerstvé. Z černofialových bobulí, které se tvoří po odkvětu, se ve Středomoří lisuje jedlý olej.

Ideální podmínky pro pěstování

Rostlině se bude nejvíce dařit ne slunném stanovišti, ale snese i polostín. Pro přezimování si ale připravte chladné stanoviště s teplotou přibližně okolo 5°C. Krátkodobě snese i mráz – 10°C, ale není mrazuvzdorná. Pro přezimování je nejvhodnější stanoviště s dostatečným přísunem slunečního svitu. Během zimního období rozhodně nepřihnojujeme, jinak dle potřeby.

Od jara do podzimu vavřín vydatně zaléváme, protože by měl substrát být neustále vlhký – nikoliv přemokřený. Pěstujte jej na vlhkých stanovištích, kde se občas o závlahu postará i déšť.

Jak postupovat?

Vyberte si takovou sazenici, která má více výhonků, pár větviček bokem vám zkrátí čas, než se vyklubou nové. Rostlina potřebuje půdu plnou živin a prostorný květináč. Sami si můžete utvořit u rostliny kmínek tím, že smotáte jednotlivé proutky rostlinky do sebe. Před tím rostlinku zbavte lístků, které by vám v kmínkování překážely. Postupem času proutky prorostou a vytvoří se kmen s korunou.