Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /www/doc/www.zstyl.cz/www/plugins/system/t3/includes/menu/megamenu.php on line 137
Atkinsonova dieta - ZSTYL.CZ

Atkinsonova dieta

zelenina
Atkinsonova dieta

Atkinsonova dieta, nebo také někdy nazývaná Atkinsova dieta, je velmi populární dieta, kterou navrhl roku 1972 doktor Robert C. Atkins. Ač jde o velmi známou a využívanou dietu, mnozí přesně nevědí, na jakém principu a systému dieta funguje. Jde o nízkosacharidovou dietu. Co přesně to znamená?

Omezení sacharidů

Atkinsonova dieta se zakládá na omezení konzumace cukrů a jídelníček se skládá z pokrmů, které obsahují bílkoviny a tuky. Dietu doktor Atkins vymyslel zejména pro léčbu svých pacientů. Chtěl vymyslet výživový systém, které by změnil stravovací návyky, aby tito pacienti zhubli a svou váhu si udrželi. O Atkinsově dietě se tvrdí, že jí můžete držet dlouhodobě. Díky dietě nejen zhubnete, ale také vyřešíte zdravotní problémy jako vysoký krevní tlak, metabolický syndrom a také získáte energii.

Fáze diety

Atkinsonova dieta má tři fáze, které během diety probíhají:

Zavádějící fáze

Tato fáze trvá přibližně čtrnáct dní, nikdy by neměla trvat déle. Během této fáze se denně nesmí překročit 20 gramů sacharidů denně. Pro představu, je to cca 250 gramů mrkve. V této fázi se nejí sladkosti, přílohy, pečivo a alkohol. Během této fázi dochází obvykle k nejvyššímu úbytku tuku.

Druhá fáze

Chcete-li ještě v této fázi hubnout, pak se povoluje 40 gramů sacharidů denně. Během této fáze si můžete pomaličku sacharidy přidávat. Doporučuje se pět gramů týdně. Zařadíte do jídelníčku více ovoce, celozrnné pečivo a podobně.

Třetí fáze

V této fázi přidáváte sacharidy a hledáte množství, které zvládá vaše tělo zpracovat a neukládá se na těle v podobě tuků. Toto množství je u každého člověka individuální. V jídelníčku se objevují přílohy. Této fázi se také často říká udržovací.

S dietou opatrně

I když jde o dietu, kterou vytvořil lékař, dieta by se určitě neměla držet dlouhodobě, je určená pro jedince s větší nadváhou. Není vhodná pro lidi, kteří trpí cukrovkou, kardiovaskulárními chorobami, onemocněním ledvin a podobně. Nedoporučuje se pro lidi s velkou fyzickou zátěží. Máte-li nějaké zdravotní problémy, pak je lepší se o držení této diety poradit se svým lékařem.

Související články:

Paleo dieta