Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /www/doc/www.zstyl.cz/www/plugins/system/t3/includes/menu/megamenu.php on line 137
Taťána Kuchařová zahájila výstavu nevidomého malíře v pražské Galerii Villa Pellé - ZSTYL.CZ

Taťána Kuchařová zahájila výstavu nevidomého malíře v pražské Galerii Villa Pellé

Taťána Kuchařová
Taťána Kuchařová zahájila výstavu nevidomého malíře v pražské Galerii Villa Pellé

Miss World Taťána Kuchařová si 15. ledna nenechala ujít slavnostní vernisáž výstavy obrazů Ladislava Macháčka Malíř s bílou holí v Galerii Villa Pellé. Šestaosmdesátiletý Ladislav Macháček trpěl od mládí oční vadou, která ho před šesti lety definitivně připravila o zrak. I přes svůj handicap celý život maloval. 

Zásluhou Nadace Taťány Kuchařové (Krása pomoci a online galerie Young Real Art) se Ladislav Macháčekí dočkal sedmé výstavy svých děl. Průřez tvorbou Ladislava Macháčka od počátku 60. let do poloviny 90. let minulého století je v Galerii Villa Pellé k vidění od 16. ledna do 5. února. Zastoupeny jsou olejomalby, na kterých malíř znázorňuje své nejčastější motivy: dětství, domov, přírodu, ženy a venkov.

Ladislav Macháček se narodil 5. září 1928 v Semíně. V letech 1946 až 1950 studoval Státní grafickou školu, později Vyšší škola uměleckého průmyslu v Praze, kde byl žákem malíře Zdeňka Baleše a malíře, grafika a ilustrátora Karla Müllera. Současně absolvoval jednoroční sochařský kurs. Vedle počátečního vlivu osobností, u kterých studoval, měli na jeho tvorbu vliv osobní kontakty s akademickým malířem Janem Špálou a akademickým sochařem a řezbářem Vojtěchem Suchardou. I díky oční vadě, kterou Ladislav Macháček trpěl od mládí, inklinoval k modré barvě, a právě Jan Špála mu doporučil vývoj v modrých obrazech. Těžištěm tvorby Ladislava Macháčka je malba – krajiny a figurální kompozice, jejichž podstatným prvkem je barva a světlo. Hlavním zdrojem inspirace mu bylo rodné Polabí a běžné denní výjevy, které okolo sebe pozoroval a které v něm utkvěly. Sám o sobě říká, že byl malířem nedělním a jako správný nedělní malíř se Ladislav Macháček se svými obrazy nedokáže rozloučit. Například Janu Kodešovi trvalo téměř dva roky, než jej přemluvil, aby obraz s motivem z pražského Karlína, kde se wimbledonský vítěz narodil, mohl zdobit stěny jeho domova.

„V rámci nadační činnosti dlouhodobě podporujeme občanské sdružení Okamžik, které pomáhá nevidomým a těžce zrakově postiženým osobám. Při návštěvě klientů, využívajících služeb profesionálně vedených dobrovolníků, jsme se seznámili s panem Macháčkem. Jeho nádherné obrazy nás při prvním setkání naprosto uchvátily a nutno dodat, že nejen obrazy. Osobnost pana Ladislava Macháčka je velmi inspirativní a nám je ctí, že jsme mohli s jeho svolením uspořádat výstavu, která byla jeho celoživotním přáním," uvedla předsedkyně správní rady nadace Krása pomoci Taťána Kuchařová s ředitelkou nadace Lucií Maliníkovou.
Na realizaci výstavy obrazů Ladislava Macháčka Malíř s bílou holí v Galerii Villa Pellé přispěla i veřejnost – prostřednictvím charitativní sekce Katalyzátoru (www.katalyzator.cz), nové české platformy pro crowdfunding.
 

Doporučené články