Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /www/doc/www.zstyl.cz/www/plugins/system/t3/includes/menu/megamenu.php on line 137
Vinyl - atraktivní a praktický materiál do interiéru - ZSTYL.CZ

Vinyl - atraktivní a praktický materiál do interiéru

vinylová podlaha
Vinyl - atraktivní a praktický materiál do interiéru

Vinylová podlaha v interiéru už není žádnou novinkou. Díky svým přednostem se zabydlela už v mnoha domácnostech. Proč si vybrat tento materiál, jaké jsou jeho přednosti, na co si dát při výběru pozor a jaké jsou trendy? To se dozvíte v tomto článku.

Vinyl není lino

Vinyl bývá často vnímán jako lino. To je ale chyba. Jedná se totiž o dva různé materiály. Linoleum je přírodního původu, zatímco vinyl neboli polyvinylchlorid je podlahovina z PVC, která se vyrábí z etylenu a chloridu sodného.

Proč si vybrat vinyl?

Vinylové podlahy jsou skvělou volbou, neboť je lze položit ve všech místnostech. Díky své odolnosti proti otěru a opotřebení se nejvíce hodí do zatěžovaných prostor, do kterých spadají například vstupní haly, předsíně nebo třeba kanceláře. Pokud si pořídíte podlahovou krytinu opatřenou voděodolnou úpravou, lze je použít také do koupelny, zimní zahrady, krytého balkonu nebo na terasu.

Další výhodu, kterou jistě oceníte, je jejich tlumení hluku. Neuslyšíte dupot ani klapot podpatků (při použití v kancelářských prostorách). Rovněž vám na podlaze nebude zima. Jedná se totiž o materiál, který je přirozeně teplý a na dotek i chůzi velmi příjemný.

Další přednosti vinylových podlah:

● věrná imitace přírodních materiálů,

● široký výběr vzorů,

● dlouhá životnost,

● vysoká odolnost,

● snadná pokládka i údržba.

Výběr vinylu podle druhu

Pokud o vinylové podlaze uvažujete, vybírat ji můžete nejen podle vzhledu, ale také podle druhu. Na trhu jsou k dostání dvě možnosti - plovoucí podlahy s mechanickým zámkem nebo vinylové dílce, které se k podkladové ploše lepí.

● Vinylové plovoucí podlahy vynikají velmi snadnou a rychlou pokládkou. Díky speciálnímu zámkovému systému lze podlahu i dobře rozebrat nebo vyměnit poškozený díl za nový.

● Lepený vinyl je vhodný pro pokládku na podlahové vytápění.

Na co si dát pozor?

Určitě na ostré předměty a vodu. Vinylové podlahy jsou odolné proti nárazu a jen tak je něco nepoškodí. Problém ale představují ostré předměty.

Vinylové podlaze v podstatě vlhkost nevadí, ale má to jeden háček. Pokud něco rozlijete, vyteče vám pračka nebo myčka, je nutné vodu ihned vytřít. Je to z důvodu, že vinyly bývají na nosičích z korku nebo na HDF deskách, u kterých platí podmínky jako u laminátu. V případě nasáknutí vodou pak dochází k nevratnému poškození.

Z čeho lze dnes vybírat?

Jak je tomu i u jiných materiálů, výrobci vinylových podlah se řídí především novinkami a měnícími se interiérovými trendy. Kopíruje se například design dřeva, kamene a betonu. V potaz se berou i odstíny.

V posledních letech začínají být velmi oblíbené ekologické varianta, o čemž moc dobře ví i výrobci. Takže na trh přicházejí s dalšími novinkami, které neobsahují např. chlor, změkčovadla, halogeny nebo těžké kovy.