ÚstaDenně vyprodukuje lidská pusu 1 až téměř 2 litry slin, obvykle se sliny nejvíce tvoří v pozdních odpoledních hodinách a nejméně v noci. Sliny jsou důležitým indikátorem našeho zdraví. K čemu nám sliny slouží? Otestujte si je i vy doma.

Ačkoliv jsme každý jiný, průměrně během dne vyprodukujeme okolo 1,5 litru slin, které slouží především ke štěpení potravin. Sliny mají kromě toho i desinfekční a analgetický účinek. Slina je čirá tekutina, kterou tvoří několik žláz a sliny obsahují celkem 72 různých druhů bakterií, které jsou pro naše trávení a zuby důležité. Především ale obsahuje vodu.

Sliny nejsou jen voda v ústech

Sliny udržují ústa vlhká a pohodlná, pomáhají žvýkat, chutnat i polknout, bojují s mikroby a zabraňují špatnému dechu, obsahují bílkoviny a minerály, které chrání zubní sklovinu, zabraňují zubnímu kazu a chorobám dásní. Sliny tvoříme při žvýkání – čím tvrdší žvýkání, tím více slin vyprodukujeme. Sliny jsou díky obsahu opiorfinu, který je 6x silnější než morfin, silným analgetikem, které blokuje tupou bolest.

Ústa

Co prozradí sliny o vašem zdravotním stavu?

  • jednoduchým testem pH slin zjistíte, zda máte překyselený organismus. pH by se mělo pohybovat v hodnotách 6,5 – 7,4. 6,25 – 6,4 pH slin ukazuje na lehké překyselení.
  • pokud sliny obsahují velké množství trávícího enzymu Alfa-amyláza, jde o ukazatel zvýšeného stresového napětí. Vysoká hladina může vyvolávat deprese, vysoký krevní tlak či cukrovku
  • jelikož se v průběhu života mění DNA našich slin, dnes je již možné zjistit ze slin i skutečný biologický věk člověka (nikoliv chronologický) a zaměřit léčbu správným směrem
  • některé onemocnění mohou ovlivnit množství slin, které produkujete a způsobit sucho v ústech (xerostomie). Pokud vás začne sucho v ústech obtěžovat, působit nepohodlí či otoky, může to být první indikátor nemoci.

Změny v produkci slin

Nepodceňujte změny a signály vašeho těla. Přílišná ztráta slin může být signálem vážných chorob i dehydratace či užívání některých léků.

Zvlhčit ústa si můžete pitím hodně vody, žvýkáním žvýkaček či bonbónů bez cukru či speciálními spreji s umělých slin. V případě opačného problému může být jedna nebo více slinných žláz hyperaktivních, můžete mít problémy s polykáním. Nadměrná tvorba slin je způsobena také kořeněným jídlem, pikantním či velmi kyselými potravinami. Při nadměrné tvorbě slin, zkuste změnu stravy.
 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Zajímavé rubriky

Dopručené stránky

Jak Bydlet - články o bydlení
Cestovní server - vše o cestování

Bydleti.cz - magazín o bydlení

jausetrim.cz - články na téma úspor
neverland.cz - - zážitkový internetový časopis