chia semínkaChia semínka jsou semena rostliny zvané Salvia Hispanica. Chia semínka se stala jednou z nejoblíbenějších superpotravin díky lehké stravitelnosti a přípravě i díky nutričním hodnotám, které obsahuje. A které to jsou?

Superpotravina

Superpotravinou jsou chia semínka označována pro jejich bohatý obsah vlákniny, omega-3 mastných kyselin, bílkovin, vitamínů a minerálů. Obecně se uvádí, že jedna porce chia semínek obsahuje tolik vápníku jako sklenice mléka, více Omega-3 mastné kyseliny než porce vlašských ořechů, tolik antioxidantů jako borůvky.

Chia semínka

Výživová hodnota chia semínek

Výživnost a obsah složek se může u různých chia semínek lišit v závislosti na půdě, klimatických podmínkách, ve kterých je šalvěj pěstovaná. 100 gramů chia semen obsahuje vláknina: 39 gramů, protein: 14 gramy, tuk: 32 gramů (z toho 18 gramů jsou omega-3 mastné kyseliny). To je obzvláště působivé, když si uvědomíte, že 100 gramů chia semínek obsahuje jen 489 kalorií a 3,58 gramů stravitelného cukru!

Dále obsahují esenciální mastné kyseliny alfa-linolenové a kyseliny linolové, mucin, stroncium, vitamíny A, B, E a D, a minerální látky včetně síry, železa, jódu, hořčíku, manganu, niacinu, thiaminu a jsou bohatým zdrojem antioxidantů. Doporučená denní dávka je mezi 5-10 gramů. Obsah vápníku: 18% RDA, manganu: 30% RDA, hořčíku: 30% RDA, fosforu: 27% RDA.

Zázračné vlastnostni chia semínek

Chia semínka jsou přirozeně bezlepková a obvykle pěstovaná organicky. Jsou prospěšná pro kůži a jako prevence proti stárnutí kůže kvůli obsahu antioxidantů, pro trávicí systém díky vysokému obsahu vlákniny, pro zdraví srdce, regulaci cholesterolu a jako prevence dalších kardiovaskulárních chorob díky vysokému obsahu kyseliny linolové a vitamínům A, B, E a D. Chia semínky pomáhají při léčbě diabetes, zrychlují metabolismus a zvyšují energii. Protein z chia semínek podporuje tvorbu svalstva a hubnutí. Vysoký obsah vápníku chia semínek posiluje kosti a má pozitivní vliv na stav zubů. Chia pomáhá s bojem proti rakovině prsu a rakovině čípku.

Věděli jste, že staří Aztékové používali chia semínka, kvůli jedinečným vlastnostem, i jako platidlo? 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Články s podobnou tématikou

Zajímavé rubriky

Dopručené stránky

Jak Bydlet - články o bydlení
Cestovní server - vše o cestování

Bydleti.cz - magazín o bydlení

jausetrim.cz - články na téma úspor
neverland.cz - - zážitkový internetový časopis