Velký úklid autaObdobí letních dovolených je dobou, kdy naše rodinné vozy dostávají nejvíce zabrat. Nejen samotnou jízdou, ale zejména tím, že uvnitř trávíme více času než během roku. Platí také úměra, že čím více osob uvnitř pobývalo, tím více bude interiér zaneřáděný. Jak opětovně dostat vůz do stavu, abyste se nemuseli stydět někoho převézt, je úkolem tohoto článku.

 

Dovolenou máte už úspěšně za sebou, ale než tuto kapitolu uzavřete, je potřeba dát poslední resty do pořádku. Pokud jste na dovolenou cestovali automobilem - bývá tím posledním restem právě zmíněný rodinný vůz. Nebojte se, nejste v tom sami, podobný "svinčík" vyrobí během dovolené každá rodina. Pokud se na velký úklid necítíte, můžete oslovit specializovanou firmu, která vše zrealizuje. Nicméně pokud se práce nebojíte a dokážete si na ni vyhradit trochu času, uvidíte, že to s vhodnými přípravky a postupy není žádný problém. Stačí pět jednoduchých kroků a budete mít klid.

První na řadu přijde vysavač a hrubá síla

Nejdříve se zbavte fyzických nečistot v podobě drobného štěrku, písku a drobků z konzumovaných potravin. A to nejlépe vysavačem na čerpací stanici. Ze všeho nejdříve začněte u čalouněných sedaček, ale zkontrolujte si, zda předchozí uživatel nevysával něco špinavého, abyste si rovnou nepřidělali práci. Vyklepejte případně koberečky a následně postupujte seshora dolů, tzn. sedačky, podlaha, kufr.

Zahlazujeme stopy po jídle

Druhým krokem bude čištění čalounění, na kterém zůstaly stopy po hodování v autě. Na skvrny použijte klasické přípravky na domácí čalouněný nábytek nebo volte speciální autopřípravky, rozdíl mezi nimi není. V poměru cena výkon vychází dobře například tradiční pěnový TEP od Tatrachemy. Pro lepší manipulaci uvnitř vozu doporučujeme vybrat praktickou variantu ve formě s mechanickým rozprašovačem. Dále už postupujte dle návodu výrobce. A zatímco sedačky budou schnout, můžete se vrhnout do dalšího kroku.

Nejsnadnější krok úklidu - palubní deska

Palubní deska bude po dovolené pravděpodobně od prachu, který se nasbíral při jízdě s otevřenými okny. Nemusíte příliš utrácet, bohatě si vystačíte s napuštěnými ubrousky, které jsou pro tyto účely určené. Stačí jen několikrát utřít a nechat zaschnout.

velký úklid auta

Poslední zastávka uvnitř auta - okna

Jakmile budete s čistotou palubní desky spokojeni, můžete se pustit do vnitřní strany oken. Opět není potřeba pořizovat nějaké speciální autopřípravky. Raději použijte to, co vám funguje doma a nejlépe ve variantě s mechanickým rozprašovačem pro snadnější manipulaci. Pro leštění použijte třeba i obyčejný toaletní papír nebo ubrousek. Tímto jsme úspěšně dokončili vnitřní část vozu a můžeme přejít směrem ven.

Teď přijde to nejtěžší, nebo taky ne

Posledním krokem je karoserie a vnější části oken. Samozřejmě můžete navštívit myčku, ale nikdy nedosáhnete takové úrovně, jako když si auto umyjete pěkně sami. Je to sice zdlouhavé, ale vyplatí se to. Doporučujeme využít mycí boxy u čerpacích stanic, kde mají pro tyto účely vyřešenou odpadní vodu. A zatímco jsme v předchozích úkonech na specializovaných autopřípravcích netrvali, zde je doporučíme. Na rozdíl od kuchyňských čistících přípravků totiž lépe odmašťují a odstraňují organické i anorganické nečistoty, tedy zbytky hmyzu, bláta a prachu. Cenově zajímavý je například autošampón FIX 1. Jakmile podle návodu ošetříte karoserii a opláchnete, můžete přejít na závěrečnou disciplínu a tou jsou okna. Využijte stejný přípravek jako při čištění vnitřních oken.

Sice jste při úklidu auta strávili celé sobotní dopoledne, ale výsledek stojí za vynaloženou námahu, ne?
 

 
Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit